RasPPPoE - zanim wymyślono modem-routery + DODATEK: PPPoE na Windows 10

Forum obejmujące tematy systemów operacyjnych oraz wszelakiego, ciekawego oprogramowania.
Awatar użytkownika
Piotr86PL
Posty: 43
Rejestracja: 20 wrz 2020, 18:17
Lokalizacja: SYS:

RasPPPoE - zanim wymyślono modem-routery + DODATEK: PPPoE na Windows 10

Post autor: Piotr86PL » 19 lis 2020, 19:59

Dzień doberek

Widzimy się znów w kolejnym poście na temat jakiejś informacji dotyczącej zamierzchłych czasów Internetu. Dziś obsługa PPPoE w Windows 95-2000. Jednak, możecie sobie zadać pytanie - co to jest PPPoE. Nie chcę tutaj wchodzić w zawiłości budowy technologii ADSL. Ale może tak. Pamiętacie okienko logowania do Internetu w modemie wdzwanianym? Tam gdzie się wpisywało ppp jako login i hasło. No to jest właśnie okno dzięki którym ustanawiamy tzw sesją protokołu PPP z drugim modemem na końcu linii telefonicznej. A PPPoE to protokół, który pozwala działać protokołowi PPP w sieciach Ethernet - mocno uproszczone ale powinno wystarczyć. Jest jeszcze PPPoA, który zamiast sieci Ethernet działa w sieciach ATM - ale to już są sieci, nazwijmy je operatorskie tj. w normalnych warunkach nie korzysta się z ATM. Protokół PPPoE ponieważ pozwala na autoryzację użytkownika jest wykorzystywany w wielu technologiach - ADSL, Światłowód, Kabel Koncentryczny - wszystko może być obsługiwane przez PPPoE. Również nasze routery ADSL implementują obsługę tegoż protokołu (obok PPPoA).

No ale po co nam to wszystko wiedzieć i jak się to ma do zamierzchłych czasów Internetu? A no bardzo prosto. Kiedy routery połączone z modemami ADSL nie rozpowszechniły się wśród operatorów, a abonentów domowych męczono modemami USB, niektórzy klienci operatorów otrzymywali tzw modem Ethernet. Byli to chociażby klienci biznesowi (a nawet użytkownicy Neostrady ale jedynie tej pilotażowej). Modem Ethernet działał zwykle w dwóch trybach: Router oraz Bridge. Tryb router działał na takiej zasadzie, że to urządzenie obsługiwało protokół PPPoE i tworzyło sieć do której można było podpiąć chociażby przełącznik. Nie wiele osób korzystało z tej funkcjonalności w tamtych czasach, gdyż klienci często mieli własny router i takie połączenie utworzyło by dwie różne sieci. Jedna na odcinku Modem Ethernet-Router Klienta, a druga Router Klienta-Cała reszta. Dlatego popularny był tryb Bridge. Działał on w taki sposób, że to jakieś urządzenie podłączone do modemu Ethernet obsługuje protokół PPPoE - może być to router, a może być komputer. Już widzicie powoli co się kroi? Użytkownicy często od operatora dostawali modem przestawiony w tryb Bridge, którego nie dało się zmienić, więc zmuszeni byli albo do kupna własnego routera (klient biznesowy) albo uruchomienia Internetu tylko na jednym komputerze (klient prywatny). My dzisiaj przyjrzymy się temu drugiemu scenariuszowi.

Problem w tym wszystkim pojawiał się taki, że chociaż Windowsy świetnie sobie radziły z połączeniem PPP za pomocą modemu... tak nie obsługiwały protokołu PPPoE. Dotyczyło to systemów W95 do W2000. XP-ek już implementował tę usługę. Więc co należało zrobić aby starsze OSy miały dostęp do Internetu? A no zainstalować obsługę tego protokołu. Wiele osób i firm w tamtym czasie pisało swoje implementacje protokołu PPPoE. Wśród operatorów cieszyła się implementacja BeWAN PPPoE (firmy BeWAN). Oficjalnie mówiono, że przeszła ona wszystkie testy pozytywnie. Nie wiem co to są za testy i ile BeWAN im zapłacił, ale wiem, że ta implementacja jest taka jak oryginalny Xbox (pozdrawiam widzów Archona). Błędy, rozłączanie sesji. Szkoda gadać. W środowisku profesjonalnym poleca się implementacje RASPPPOE autorstwa Roberta Schlabbacha, jako stabilną, lekką i niesprawiającą problemów. (Był jeszcze WinPoET ale z tym są problemy licencyjne). Dobrze więc. Zainstalujmy RASPPPOE na Windowsie.

Ja do tego celu wybrałem Windows 98SE. Dlaczego? A to dlatego, że wymaga instalacji dwóch patchy (NDIS Intermediate Drivers [Q243199] oraz TCP/IP May Retransmit Packets Prematurely [Q236926]). Chciałbym to pokazać w tym poście aby nie było problemu. RASPPPOE działa na systemach od Windows 95 do XP, z tym że XP ma własną implementacje. Ale jak ktoś chce. (Istniała nawet wersja 64-bitowa ale przepadła w czeluściach Internetu). Zaczynamy więc.

Najważniejsze jest to, abyśmy mieli zainstalowane komponenty Dial-Up Networking - bez tego nie pójdzie (RASPPPOE oszukuje system, że nasza karta Ethernet to modem ISDN). Można to zrobić podczas instalacji systemu, a także po - w odpowiednim do tego miejscu.
Obrazek

Kolejnym krokiem będzie instalacja Patchy (Pomiń w przypadku systemu innego niż Windows 98SE). Wszystkie łatki i sterowniki wrzuciłem na plik ISO, który będzie zmieszczony poniżej.

Obrazek

Obrazek

Oczywiście restart kompa po instalacji i jedziemy dalej. Plik który pobraliśmy z Internetu (lub ten z mojego ISO) to samowypakowujące archiwum WinRARa. Uruchamiamy go, sterowniki domyślnie są wypakowywane do folderu C:\raspppoe.

Obrazek

Obrazek

Teraz musimy zainstalować te sterowniki. Robimy to jednak inaczej niż przy zwykłej instalacji driverów. Nie znajdziemy przecież protokołu PPPoE w menedżerze urządzeń. Musimy udać się do Panelu Sterowania, następnie wybrać aplet Sieć (ogólnie to musimy dostać się do tego okienka gdzie ustawiamy na sztywno adresy IP). Tam wybieramy przycisk Dodaj.

Obrazek

Pojawi się okienko z zapytaniem co chcemy zainstalować. W naszym przypadku będzie to Protokół. Wybieramy tę opcję i klikamy Dodaj.

Obrazek

Dalej pojawia się okienko gdzie można wybrać protokół z listy. PPPoE tam nie ma więc klikamy przycisk Z Dysku, a następnie wskazujemy folder raspppoe na dysku C. Zatwierdzamy przyciskiem OK.

Obrazek

Następnie wyświetla się okno gdzie mamy do wyboru możliwe do instalacji protokoły. W naszym przypadku interesuje nas ten dla Windowsa 98. Zatwierdzamy przyciskiem OK. Powinna rozpocząć się instalacja. Po skończonym procesie instalacyjnym, możemy zamknąć wszystkie okna. System jeszcze coś podociąga, ponarzeka na brak płyty instalacyjnej systemu w stacji płyt, ale ostatecznie przemieli.

Obrazek

Teraz pozostaje nam utworzyć odpowiednie połączenie Dial-Up. Przypominamy bowiem sobie, że RASPPPOE oszukuje system instalując naszą kartę jako modem ISDN. Na szczęście implementacja pana Roberta Schlabbacha zawiera prosty programik, który pozwoli nam na wygenerowanie takiego połączenie. Ba nawet umieści skrót do niego na pulpicie. Aby go wywołać należy z menu start wybrać pozycję Uruchom i wpisać raspppoe. Zatwierdzamy Enterem.

Obrazek

Pojawia się okienko, gdzie możemy wybrać naszą kartę sieciową. Zwykle posiadamy tylko jedną, tak więc opcja wyboru pozostaje zablokowana. Nas interesuje przycisk Create a Dial-Up Connection for selected Adapter. Klikamy. Wita nas okienko proszące o numer kierunkowy i numer linii zewnętrznej. Oczywiście ma to związek z tym, że RASPPPOE wykorzystuje moduł połączeń wdzwanianych. Możemy wpisać tam cokolwiek. Jeżeli wcześniej korzystaliśmy z łącza wdzwanianego to takie okienko się nie pojawi.

Obrazek

Obrazek

Utworzył nam się na pulpicie skrót do połączenia PPPoE. W taki sposób zainstalowaliśmy i skonfigurowaliśmy połączenie PPPoE na systemie Windows 98SE. Teraz pozostaje kliknąć na ten shortcut. Wyświetla się znane nam okienko. Jednak tym razem zamiast ppp w obu polach, wpisujemy login i hasło do naszej usługi. Klikamy Połącz. Rozpocznie się sesja PPPoE i będziemy w stanie surfować po Internecie. Gdy skończymy możemy się rozłączyć.

Obrazek

Obrazek

Niestety ja nie mam takiego modemu Ethernet, a mój router jakoś uparcie nie chce współpracować z VirtualBoxem, więc nie mogę wam udowodnić działanie tego sterownika. Ale wierzcie mi, że działa i to bardzo dobrze. W nagrodę jednak pokażę wam jak takie samo połącznie konfigurować w Windowsie 10. Może przyda wam się to do jakiegoś serwera, który pełni rolę routera.

A więc dobrze. Odwiedzamy Ustawienia, następnie Sieć i Internet, a potem Dial-Up. Mój system jest po angielsku jednak możecie powtarzać za mną ruchy. Wybieramy przycisk, który u mnie przedstawia się jako Set up a new connection.

Obrazek

Pojawi się okienko z zapytaniem jaki rodzaj połączenia chcemy zastosować. Wybieramy połączenie do Internetu (pierwszą opcję). Jeżeli system na którymś etapie powie, że mamy połączenie z Internetem to wybieramy aby skonfigurować mimo to.

Obrazek

Kolejne panel prosi nas o wybranie sposobu połączenia - PPPoE lub Dial-Up. Tutaj jak mamy modem wdzwaniany to możemy go skonfigurować (opcja druga). My jednak wybieramy opcję pierwszą.

Obrazek

Następne okno prosi nas o podanie informacji dotyczących naszego łącza. Login i hasło, a także nazwa tego konkretnego połączenia. Uzupełniamy wszystko i dajemy Połącz (Connect u mnie).

Obrazek

Potem system spróbuje się połączyć z Internetem. W moim przypadku jest jakiś problem z routerem i nie chce tak się stać. Można wybrać opcję pominięcia. Nasze połączenie jest już utworzone i widoczne w Ustawieniach. Z tego miejsca możemy też się łączyć z nim w razie czego.

Obrazek


To było by raczej na tyle w tym poście. Mam nadzieję, że wszystko było czytelne. Przepraszam za to, że nie mogłem pokazać jak takie połączenie działa. Mimo to, dziękuję wam za przeczytanie. Trochę za długo wyszło, ale za to jest więcej obrazków.

ISO: https://www.softpedia.com/get/Network-T ... PPOE.shtml

ODPOWIEDZ