Czy Linux jest dobry na codzień

Forum poświęcone Linuksom, Uniksom oraz innym niestandardowym maszynom/systemom.
Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Czy Linux jest dobry na codzień

Post autor: Klimek » 25 sie 2020, 21:47

Witam po przerwie
Otóż w tym temacie chciałbym wyrazic swoją opinię na temat linucha na codzien.
Od paru miesiecy korzystam z roznych dystrybucji a od jakiegoś czasu wersje Mint 20
Testowane na kompie z C2D, 4gb ram i Integra
i zaletą jest to że jest o wiele szybszy od W10 i spokojnie do podstawowych zadań wystarcza.
Wadą która kazdy zna to cieżko z grami, na codzien polecam do grania nie polecam. najlepiej mieć Linucha + Windę do gier. Linux nie wymaga tyle od dysku wiec to też jest niepodważalna zaleta.
Wszelkie kontrowersje polecam wylać niżej :))

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Czy Linux jest dobry na codzień

Post autor: Piteusz » 27 sie 2020, 20:10

Moim zdaniem - Mincior może być dobrym systemem na co dzień. Tak samo Ubuntu. Oba systemy mają nie powodują zbyt wiele problemów w kwestii kompatybilności sprzętowej... pod warunkiem, że na 100% masz sprawne sterowniki i wspierany sprzęt. Ubuntu i Mint potrafią sobie z tym poradzić, bo zawierają "niewolne sterowniki". Taki Debian potrafi grymasić, bo niektóre drivery nie są open source i podczas instalacji nie będzie chciał nawet ich zainstalować.

Niestety karty zarówno Nvidii jak i AMD mogą powodować różne śmieszne problemy - od niskiej wydajności, poprzez brak możliwości wybudzenia aż do brakujących rozdziałek. Najlepiej linux działa na urządzeniach, które są lekko starsze.

Jeżeli chodzi o laptopy, to sprawa jest prosta. Jeżeli masz thinkpada i intela, to wygrałeś - wszystko będzie niemal idealnie działać. Jeżeli masz proste komputery od HP, Lenovo i Della - też wygrałeś. Jeżeli masz gamingowe laptopy z dwoma kartami graficznymi - nie nie nie nie nien ein enienieniei ne ien nenonoenon oe nooneonoen eoneaoan oaerngoadfin dfoi. Ogólnie jak masz lapka z intelem, powinno być ok. Nawet na macbooku linuch działa ok, bo pod intelem wszystko działa idealnie.

Co do gier - polecam Tobie się zainteresować projektem Lutris. Oraz tak samo - na Steamie obowiązkowo włączyć protona. Możesz się zdziwić, jak dużo gier działa na Linuchu :D.

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 90
Rejestracja: 02 kwie 2018, 14:18

Re: Czy Linux jest dobry na codzień

Post autor: Robson » 27 wrz 2020, 21:09

Cóż bardzo bym chciał używać linucha jako daily driver, lecz zasób programików (pokroju solidworks) oraz giercałek skutecznie mnie od tego powstrzymują :/

Co do swoich przygód z linuksem to zacząłem w sumie skromnie od Xubuntu 16.10 brnąc dalej przed Debian'a potem Slackwer'a i ostatetcznie na Ubuntu podobnych systemach z powrotem kończąc Najwięcej frustracji sprawiło mi chyba jedynie instalowanie sterowników do mojego GeForce 940mx. Jako, że mam laptopa z integrą od Intela i dedykowaną on Nvidii instalacja kończyła się często "czarnym ekranem śmierci" (konfiguracja x11 się rozsypywała), aczkolwiek w systemach Ubuntu podobnych zostało to rozwiązane na tyle dobrze, że wystarczyło po prostu przeklikać kilka opcji i bum działa :D

Jeżeli nie potrzebujesz jakiś komercyjnych programów pokroju ms office, photoshop, itp. to polecam korzystanie z linucha. ;)

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 216
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Czy Linux jest dobry na codzień

Post autor: Stasieusz » 29 sie 2023, 14:51

Przez jakiś czas używałem Zorin OS'a. Wszystko działało płynniej, niż na tym wypchanym W10. Zainstalowałem tam Crystal launcher, przez co mogłem grać w Minecraft'a i jednocześnie gadać na DC. I co? Dalej to chodziło płynnie. Miałem też zainstalowane WINE, dzięki któremu mogłem zainstalować AIMPa i OFFICE'a 2007.
Obrazek
Obrazek

Altair
Posty: 129
Rejestracja: 15 sie 2023, 14:44

Re: Czy Linux jest dobry na codzień

Post autor: Altair » 31 sie 2023, 14:45

Dobry, ale dobrze mieć pod ręką Windowsa w razie czegoś. Tak z własnych doświadczeń mogę napisać. Do przeglądania internetu, napisania dokumentu w LibreOffice, Linux jest świetny. Jednak wiele programów mimo istniejących alternatyw na Linuxa nie ma startu do właściwych na Windowsa.

Awatar użytkownika
xp234
Posty: 616
Rejestracja: 31 mar 2018, 15:23
Lokalizacja: error 404 - lokalizacji nie znaleziono
Kontakt:

Re: Czy Linux jest dobry na codzień

Post autor: xp234 » 31 sie 2023, 17:45

Altair pisze:
31 sie 2023, 14:45
Dobry, ale dobrze mieć pod ręką Windowsa w razie czegoś. Tak z własnych doświadczeń mogę napisać. Do przeglądania internetu, napisania dokumentu w LibreOffice, Linux jest świetny. Jednak wiele programów mimo istniejących alternatyw na Linuxa nie ma startu do właściwych na Windowsa.
Potwierdzam, ja po jakimś czasie posiadania dwóch systemów na laptopie wiem że tak jak do przeglądania internetu i używania aplikacji będących tam natywnie obsługiwane (Gimp, LibreOffice, czasami VirtualBox do zabawy) jest idealny (zwłaszcza w przypadku takiego sprzętu jak mój).
Tak w kwestii gier (wyjątek to Minecraft, działa szybciej pod Mintem) Windows jest lepszy i chyba żadne Wine i inne Lutrisy tego nie zmienią.
Nie mówię juz o innych aplikacjach które nie mają tam swojego odpowiednika.
Ja na Linuxa patrzę z podejściem "Linux nigdy nie będzie alternatywą dla Windowsa" i to się chyba sprawdza.
Main #1: HP 15 bs000nw, N3060, 8GB, SSD 480GB, Win10 21H1
Main #2: Asus T100TA, Z3775, 2GB, 32GB eMMC + SSD 120GB, Win8.1
Other: Eee PC 1001PQ, Compaq N400c, Thinkpad R60, Toshiba 500CS
http://xp234.ugu.pl

Altair
Posty: 129
Rejestracja: 15 sie 2023, 14:44

Re: Czy Linux jest dobry na codzień

Post autor: Altair » 31 sie 2023, 18:25

Odnośnie programów:
LibreOffice - to korzystam nawet na Windowsie.
Gimp - sporo lat go używałem, ale przesiadłem się na Adobe Photoshop Elements, a tego na Linuxa nie ma.
Z montażem filmów to, jak wcześniej korzystałem z HitFilma jego na Linuxa nie było, jest obecnie na Linux dostępny DaVinci, z którego korzystam na Windows.
Programy od Topaz na Linux odpadają.

W gry praktycznie nie gram nawet na Windowsie, a na Linux to jedynie Minetest - klon MC i jakiegoś Tuxa.

U mnie jeszcze z Linuxem był problem, aby działała na nim drukarka (nie udało się sprawić by zadziałała), a nie mówiąc o skanerze, który chyba nie ma nawet dla niego wsparcia...

ODPOWIEDZ