Visual Novels / Powieści Wizualne

W tym miejscu możemy porozmawiać o konsolach oraz o grach - niezależnie czy komputerowe, czy też konsolowe.
Awatar użytkownika
lele
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2022, 19:42

Visual Novels / Powieści Wizualne

Post autor: lele » 23 lut 2022, 19:21

Powieść wizualna (ang. visual novel) – gra komputerowa, będąca rodzajem fikcji interaktywnej, charakteryzująca się multimedialnym przedstawieniem najczęściej obszernej, nieliniowej fabuły z pierwszoosobową narracją wraz ze statyczną grafiką w stylu anime lub żywymi obrazami, podkładem muzycznym i niekiedy głosowym. [Wikipedia]

Przydatne linki.
Szukasz danej Visual Noveli?
The Visual Novel Database
Potrzebujesz czegoś do swego gustu?
Fuwanovel Quiz
Rekomendacje r/visualnovels
Chczesz grać w swoją Visual Novele na retro platformach? Sprawdź czy jest dostępna dla VNDS!
Twoja gra nie działa? Sprawdź czy masz zainstalowany Japoński locale.
Jeśli nawet gra ma fan translation, nadal może się okazać, że potrzebny ci język japoński w systemie. (na nowych systemach polecam Locale Emulator)
Gra nie działa na Windows 7/Vista/XP? Zainstaluj grę poza Program Files.

Gatunki i podział VNów z przykładami.
(wytłuszczone uznaje dobre dla początkujących, jedynie linki do stron dystrybucji cyfrowej lub vndb, bez piratów!)
  • Plotge - głównie rozwijane są wątki, akcja i fabuła. Mniejszy nacisk jest tu na romanse czy postacie.
  • Utsuge - z japońskiego dosłownie "depresyjna gra".
  • Nakige - tak zwany "wyciskacz łez", opierające na smutku lecz w przeciwieństwie do Utsuge kończy się "happy endem".
  • Chuunige - apelujące do młodszych wątki o magi, supermocach, kryminału.
  • Eroge - powieść erotyczna, bez przykładów...
  • Moege - głównie Nekopary i pochodne opierające się na słodkich dziewczynkach robiących słodkie rzeczy. Polecam tą infografikę.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Visual Novels / Powieści Wizualne

Post autor: Piteusz » 26 lut 2022, 11:19

Przeniosłem do tematu z grami, bo w sumie temat jest ciekawy na tyle, iż warto bardziej szerszej publice go przekazać.

Ja osobiście znam bardzo dużo visual novelek, ale w praktycznie żadną nie grałem (Va-11 Hall-A się nie liczy, bo to nie jest japońskie). Mam jednak Eden*, Clannada, Canvas 2 i poluję na Rewrite.

Jak zacząć w to grać, by nie zostać odrzuconym? Trzeba jakieś specjalne warunki spełnić (np. komfortowy fotel, kocyk i dużo czasu), czy po prostu zacząć i tyle? Bo ja sobie nie wyobrażam grania w np. Va-11 Hall-A bez odpowiedniej atmosfery.

Ogólnie świetny post, oby tak dalej <3

Awatar użytkownika
lele
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2022, 19:42

Re: Visual Novels / Powieści Wizualne

Post autor: lele » 06 mar 2022, 20:23

Przez ostatnie dwa tygodnie przeszedłem wszystkie 3 gry z serii Danganronpa. (trzy w sensie trzy które jak kolwiek przypominają Visual Novele). Koncept średnio mi się spodobał, ale za to muszę pochwalić oprawę dźwiękową jak i graficzną Danganronpa V3. Jest naprawdę śliczna.
Z całej "trylogii" właśnie V3 mi się najbardziej podobała, lecz Danganronpa 2 na pewno ma najbardziej charakterystyczne postacie, jej ending mi najbardziej przypadł do gustu.
Czytając o tej grze z bardziej Meta punktu widzenia byłem zaskoczony, jak spora ilość nie zalicza tej serii gier jako Visual Novel. Termin na tego typu gry które zawierają ten stopień interaktywności nazywa się Gameplay VNs jak coś.
Podsumowując, wbrew opinii publicznej, sama seria gier nie jest złą. Zawsze należy pamiętać, żeby oddzielić twór od fandomu!
Piteusz pisze:
26 lut 2022, 11:19
Jak zacząć w to grać, by nie zostać odrzuconym? Trzeba jakieś specjalne warunki spełnić (np. komfortowy fotel, kocyk i dużo czasu), czy po prostu zacząć i tyle? Bo ja sobie nie wyobrażam grania w np. Va-11 Hall-A bez odpowiedniej atmosfery.
Podejście do VNek to identyczne do książek w moim przypadku, najczęściej jest po prostu przełamać się i zacząć, potem z górki, przynajmniej dla mnie. (gorsze jest to, że dla mnie takie coś zwykle kończy się binge czytaniem całej gry)

ODPOWIEDZ