Żarówki Stasieusza

Każdy czasem ma ochotę pogadać o czymś innym niż komputery. Stąd też powstało to forum.
Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 280
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Żarówki Stasieusza

Post autor: Stasieusz » 23 maja 2024, 21:43

Kuba83 pisze:
22 maja 2024, 23:30
Stasieusz pisze:
18 maja 2024, 19:08
shesellsseashells pisze:
28 mar 2024, 21:40
Zastanawia mnie jedno - ledy o słabej mocy żyją po kilka dekad niekiedy a te mocniejsze po prostu padają po kilku latach. Planowane postarzanie sprzętu?
Też zauważam ten problem. LIGHTECH 5W, z 10 lat może ma i przeżył nawet niskie napięcie w sieci elektrycznej, działa do dziś. LEXMAN 8W, niecałe pół roku, dwa miesiące chyba, też trafiło na nie niskie napięcie, podziałał ze dwa dni po tym wydarzeniu, zaczął migać i został wymieniony.
Witam!
Mi już 2 Philipsy 13W padły, a nie były tanie :evil:
W efekcie nad stołem, gdzie mam komputer nie miałem oświetlenia, parę dni temu wleciała nad biurko oprawa rastrowa biurowa EVG(zapłon elektroniczny) na 2 zwykłe świetlówki 36W.
Druga oprawa świeci po 18h/dobę, 2 świetlówki Zext 36W, też zapłon EVG, tą mam nad swoim stołem warsztatowym.
I ta świeci od 2015 roku, wcześniej oświetlając mój śmietnik z przydasiami na strychu starego domu, w nowym domu świeci od kwietnia 2022 roku.
Obie oprawy są zasilane z UPS-a z akumulatorem AGM 100Ah, tak więc każdy widzi mój strych cały rozświetlony, podczas gdy cała wieś jest ciemna, tak samo iluminacje świąteczne też tylko u mnie świecą, bo też wówczas zasila je akumulator i przetwornica.
I weź kup te zakichane "ekologiczne" LED-y, tak polecane przez Unijnych pajaców od klimatu. :evil:
Nam każą używać szmelcu a sami latają prywatnymi odrzutowcami, domy oświetlając lampami MH, albo żarówkami typu PAR36.
LED-y z Chin po kilku miesiącach nadają się do utylizacji, tymczasem "szkodliwe dla klimatu" jarzeniówki , świecą prawie dekadę, i nic nie wygląda na to, by miały zdechnąć.
Ja będę jeszcze miał wiatrak i magazyn energii, sobie założę 2 panele PV i regulatory MPPT, które będą ładować posiadane akumulatory.......prąd za darmo, średnio 25zł dopłacam, a nie oszczędzam, ogrzewam pompą ciepła a wzmacniacze mam lampowe, oświetlam świetlówkami i gotuję stale wodę w czajniku elektrycznym, mam 2 lodówki i zamrażarkę w ciągłym użyciu.
Tak więc tych LED-ów będzie padać jeszcze więcej.....taki jest plan wielkich tego świata :D
Sam się spotykam z tym, że LEDy padają jak muchy. Do evg polecam zastosować ptc, jeżeli takiego nie posiada, bo najlepiej, żeby świetlówki były odpalane na ciepłym starcie, no chyba, że w inny sposób, niż ptc rozwiązano ciepły start. Ciepły start wygląda mniej więcej tak:

https://youtu.be/IE6f1WbYy_o?si=HVGd9fUiQByeVC_6
https://youtu.be/QAjys8SRDkg?si=DhMiNxKP2DXAWMoq
https://youtu.be/muvmim-YDJI?si=rhNYy-U4pPxQ3ISg
Dzięki niemu wolniej zużywają się świetlówki. Jeżeli chciałbyś pokombinować czy dowiedzieć się czegoś więcej, polecam ten temat na elce: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic791270.html

Dobry sposób na zasilenie opraw i iluminacji :D. Sam myślałem o awaryjnym zasilaniu iluminacji. W ogóle prąd przez solary czy inne takie to ciekawe rozwiązanie, prąd za free (no prawie, bo osprzęt kosztuje) :D.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 280
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Żarówki Stasieusza

Post autor: Stasieusz » 01 cze 2024, 19:14

Kuba83 pisze:
28 mar 2024, 20:43
Witam!
Ja też ostatnimi czasy robię świecące gadżety, na przykład taki zegarek
Z_1.jpg

Albo wczoraj doszły do mnie dwa takie wyświetlacze sterowane po I2C
W pliku ZIP jest filmik, w którym działa testowy skrypt pod Arduino
A tutaj wyświetlacz
LED_SAA1064.jpg
Kolego Stasieuszu: zainteresuj się lampkami neonowymi, piękne to rzeczy.
Neonówki stare, rosyjskie, za grosze idzie kupić.....dla 230V rezystor 300-470k 0,25W, robię tak i wszystko działa,
Albo lampy NIXIE i VFD, tu masz kalkulator szkolny radziecki, jaki sobie kupiłem
MKU-1.jpg
Zegary własnej roboty, niestety nie mam zamiaru kupować drogiego aparatu fotograficznego, to jest "jakość" zdjęcia :evil:
zegary.jpg
Lampy wyszły rozmazane, mały zegar to mój budzik.....wyświetlacz z systemów kasowych i Arduino
Jakubie mam pytanie i mam nadzieję, że mi pomożesz. Otóż potrzebuję zbudować jakiś wyświetlacz, może być taki jak w zip, tylko chciałbym mieć jakiegoś pilota na którym wpisuję numer i pokazuje się wpisany numer. Może wiesz jak to wykonać?
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ