Czym się różnią tak naprawdę licencje starszych systemó?

Forum obejmujące tematy systemów operacyjnych oraz wszelakiego, ciekawego oprogramowania.
Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Czym się różnią tak naprawdę licencje starszych systemó?

Post autor: Orion90 » 17 kwie 2022, 01:19

Czym się różnią licencje starszych systemów Microsoft? Planuję sobie kupić system Windows 98 SE oraz DOS'a na dyskietkach. Może zaciekawi mnie również Windows 1.0. Przeglądam sobie często allegro. Jest sporo Windows 98, w wersji Box oraz OEM. Te wersje Box są drogie ale bywają też niby tańsze, w pudełkach Jewel Case. Wyczytałem, że ogólnie systemy OEM mogę zainstalować tylko na jednym komputerze a co jeśli użyję już klucza a zdarzy się, że z komputerem coś się stanie? Pewnie system będzie do wyrzucenia. Waham się z kupnem dlatego potrzebuję porady.

By the way. Mogą bywać gdzieś na allegro sterowniki dla DOS 6.22 na dyskietkach? Microsoft Mouse, Sound Blaster 16, Sterowniki CD-ROM na przykład te z dyskietki startowej z plikiem Oakcdrom oraz na przykład Microsoft Plus! dla Windows 98? Dowiedziałem się, że istnieją też sterowniki sieci TCP/IP ale raczej nie skorzystam.

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Czym się różnią tak naprawdę licencje starszych systemó?

Post autor: CycuPL » 17 kwie 2022, 08:16

Orion90 pisze:
17 kwie 2022, 01:19
Czym się różnią licencje starszych systemów Microsoft? Planuję sobie kupić system Windows 98 SE oraz DOS'a na dyskietkach. Może zaciekawi mnie również Windows 1.0. Przeglądam sobie często allegro. Jest sporo Windows 98, w wersji Box oraz OEM. Te wersje Box są drogie ale bywają też niby tańsze, w pudełkach Jewel Case. Wyczytałem, że ogólnie systemy OEM mogę zainstalować tylko na jednym komputerze a co jeśli użyję już klucza a zdarzy się, że z komputerem coś się stanie? Pewnie system będzie do wyrzucenia. Waham się z kupnem dlatego potrzebuję porady.
Jeśli chodzi o Windowsa 98 SE to bez problemu powinno się go zainstalować na innym PC.
By the way. Mogą bywać gdzieś na allegro sterowniki dla DOS 6.22 na dyskietkach? Microsoft Mouse, Sound Blaster 16, Sterowniki CD-ROM na przykład te z dyskietki startowej z plikiem Oakcdrom oraz na przykład Microsoft Plus! dla Windows 98? Dowiedziałem się, że istnieją też sterowniki sieci TCP/IP ale raczej nie skorzystam.
https://www.computerhope.com/download/hardware.htm - sterowniki CD-ROM (także OAKCDROM);
https://winworldpc.com/product/microsoft-mouse/1x - sterowniki Microsoft Mouse (do wersji PS/2, szeregowej i na MS BusPort). Na WinworldPC też da się znaleźć MS Plus! do 98;
http://vogonsdrivers.com/ - sterowniki do starych części.
Jeśli chodzi o Allegro - jak dla mnie to trafienie tam dyskietek z powyższymi sterownikami to czysta loteria, stąd też powyższe linki.
Obrazek
Obrazek

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Czym się różnią tak naprawdę licencje starszych systemó?

Post autor: Orion90 » 17 kwie 2022, 09:31

Dzięki za odpowiedź, doceniam to.

Przypomniało mi się, że pod niektórymi ofertami bywa napisane, że licencja na jedno stanowisko lub w przypadku niektórych Office - licencja wieczysta. Informacje na temat różnic są bardziej.. aktualne a szukałem starszych informacji. Stąd moje wahania.

Co do sterowników to znam wszystkie linki, prócz pierwszego. Skopiowałem Oakcdrom z dyskietki i stworzyłem obraz, mam obraz MS Mouse bodajże w wersji 9.0 (starsze nie działały), a także sterowniki SB 16 czy sterowniki Internetu na DOS też obrazach dyskietek IMA. Dodatkowo tego Plus! - jego chyba pobrałem z Archive.org. Jednak pomyślałem że fajnie by było mieć to wszystko na oryginalnych nośnikach. Dlatego moje zainteresowanie.

Ale za linki dziękuję, mam też ten ostatni w zakładkach i może stworzę sobie mały zbiór sterowników na CD ze stronki vogons :)

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Czym się różnią tak naprawdę licencje starszych systemó?

Post autor: Piteusz » 17 kwie 2022, 20:47

Orion90 pisze:
17 kwie 2022, 09:31
Dzięki za odpowiedź, doceniam to.

Przypomniało mi się, że pod niektórymi ofertami bywa napisane, że licencja na jedno stanowisko lub w przypadku niektórych Office - licencja wieczysta. Informacje na temat różnic są bardziej.. aktualne a szukałem starszych informacji. Stąd moje wahania.

Co do sterowników to znam wszystkie linki, prócz pierwszego. Skopiowałem Oakcdrom z dyskietki i stworzyłem obraz, mam obraz MS Mouse bodajże w wersji 9.0 (starsze nie działały), a także sterowniki SB 16 czy sterowniki Internetu na DOS też obrazach dyskietek IMA. Dodatkowo tego Plus! - jego chyba pobrałem z Archive.org. Jednak pomyślałem że fajnie by było mieć to wszystko na oryginalnych nośnikach. Dlatego moje zainteresowanie.

Ale za linki dziękuję, mam też ten ostatni w zakładkach i może stworzę sobie mały zbiór sterowników na CD ze stronki vogons :)
Jeżeli chodzi o licencje systemu - dawne oprogramowanie było bardzo mało restrykcyjne. Wersje OEM miały inne, bardziej skomplikowane klucze i były w mniej efektownych pudełkach. I w zasadzie gdziekolwiek to zainstalujesz - będzie działać. Nie ma żadnego centralnego serwera, co sprawdza licencje, nie ma aktywacji, nie ma nic. Dopiero w czasach Windowsa XP zaczęło się wszystko komplikować i aktywacja takiego systemu to straszy ból w pupie. Jeżeli chodzi o systemy przed XP - nie ma żadnych różnic pomiędzy BOX a OEM. Legalnie jednak można OEM korzystać tylko na komputerze, do którego jest przypisany. Aczkolwiek jak udowodnić po 25 latach to, jaki system jest przypisany gdzie? :D

Przed Office XP - nie było żadnych aktywacji i w zasadzie do takiego Office 97 można było wpisać kod "1112-111111" (czy jakoś tak) i na każdym stanowisku działało, niezależnie od wersji. Każdy Office był wielostanowiskowy w praktyce. Jeżeli chodzi o legalność, to wszystko jest opisane w licencji. Standardowo każda licencja jest jednostanowiskowa i tylko wersje Enterprise mogły mieć jeden kod pod wiele stanowisk.

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Czym się różnią tak naprawdę licencje starszych systemó?

Post autor: Orion90 » 17 kwie 2022, 20:57

Rozumiem. Kojarzę jak ktoś kiedyś próbował zainstalować pirackiego XP z kluczem ze Stickera - nie zadziałał. Po prostu czytałem, że wersje OEM przypisują się do procesora czy coś a jeśli się uszkodzi CPU trzeba dzwonić do MS w celu zakupu nowego klucza - o to głównie mi chodziło. Nie muszę się więc już wahać. Co do Office 97 to dokładnie ten sam klucz pamiętam :)

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Czym się różnią tak naprawdę licencje starszych systemó?

Post autor: Piteusz » 17 kwie 2022, 21:24

Orion90 pisze:
17 kwie 2022, 20:57
Rozumiem. Kojarzę jak ktoś kiedyś próbował zainstalować pirackiego XP z kluczem ze Stickera - nie zadziałał. Po prostu czytałem, że wersje OEM przypisują się do procesora czy coś a jeśli się uszkodzi CPU trzeba dzwonić do MS w celu zakupu nowego klucza - o to głównie mi chodziło. Nie muszę się więc już wahać. Co do Office 97 to dokładnie ten sam klucz pamiętam :)
Tak dokładnie się działo w systemach od XP aż do 7. Na starszych nie musisz się o to martwić :D

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Czym się różnią tak naprawdę licencje starszych systemó?

Post autor: Orion90 » 17 kwie 2022, 21:33

Dzięki. Tego właśnie typu odpowiedzi od pół roku szukałem. Jesteś wielki :)

Awatar użytkownika
xp234
Posty: 616
Rejestracja: 31 mar 2018, 15:23
Lokalizacja: error 404 - lokalizacji nie znaleziono
Kontakt:

Re: Czym się różnią tak naprawdę licencje starszych systemó?

Post autor: xp234 » 18 kwie 2022, 02:24

Może i lekko zbaczam z tematu ale mam jedno pytanie co do licencji XP.
Mam Asusa Eee PC 1005HA z kodem do XP Home Edition ULCPC, czy można taki kod aktywować zwykłym iso z XP Home SP3? Czy to jakaś specjalna wersja? (Pytam bardziej z ciekawości, gdyż mam tam całą partycję recovery, nawet zgraną na płycie).
Main #1: HP 15 bs000nw, N3060, 8GB, SSD 480GB, Win10 21H1
Main #2: Asus T100TA, Z3775, 2GB, 32GB eMMC + SSD 120GB, Win8.1
Other: Eee PC 1001PQ, Compaq N400c, Thinkpad R60, Toshiba 500CS
http://xp234.ugu.pl

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Czym się różnią tak naprawdę licencje starszych systemó?

Post autor: Orion90 » 18 kwie 2022, 11:03

Pierwszy raz słyszę o licencji ULCPC. Anyway jak wspominałem ktoś już próbował wpisywać klucz XP Home z nalepki do instalacji XP Home z nieoryginalnej płyty i nie działał. Nie wspominałem tylko, że to był Home. Nie chcę wprowadzać w błędy bo może jednak da się jakoś. Nie bawiłem się nigdy z XP Home.

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Czym się różnią tak naprawdę licencje starszych systemó?

Post autor: Orion90 » 06 maja 2022, 19:45

Pozwolę sobie aktualizować temat. Ostatnio kupiłem sobie Windows 98 SE (nie odfoliowany) i Office'a 97 z kluczami. Jeszcze nie przetestowałem ale ufam, że klucze będą działać.

Anyway pomożcie mi proszę dobrać systemy Windows XP x86 Pro SP2 i 7 x64 Pro może być z SP1 na przyszłość. Przeglądałem nieco na stronach takich jak Allegro i typ systemów się różni. Przykładowo Windows 7 w pomarańczowym opakowaniu. Niekiedy jest opisany jako OEM, a niekiedy jako BOX i tu mi się miesza już w głowie. Czy klucz będzie jednorazowy czy będę mógł go użyć po zmianie sprzętu. Instalowałem na żywo komuś bliskiego Windows 7 z pomarańczowego opakowania (biała płyta), cała instalacja poszła bez problemu a system pożyczony został od kogoś, prawdopodobnie używany był wcześniej.

Mianowicie poproszę o screeny, same screeny opakowania i płytki systemów Win XP i Win7, których klucz użyję i na aktualnym sprzęcie jak i będę mógł użyć go jeśli będę musiał zmienić komputer. To da mi wskazówkę czego w przyszłości szukać. Jeśli zechcecie to chętnie zobaczę Office'a 2003 i 2007 w wydaniu wielorazowym.

ODPOWIEDZ