Pentium 4 dobór grafiki.

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Amiga
Posty: 9
Rejestracja: 02 paź 2022, 17:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Pentium 4 dobór grafiki.

Post autor: Amiga » 03 paź 2022, 10:32

W pierwszych słowach powiem Dzień Dobry, bo jestem nowym użytkownikiem forum :)

Panowie mam nadzieję, że moje pytanie nie wywoła ciarek i zirytowania, ale i Ja postanowiłem, że wejdę w świat RETRO. Niestety pierwszy zakup nie jest taki jak chciałem i pewnie wiele osób powie, że kupno Pentium 4 to połowiczne retro, ale była to okazja i myślę, że na początek coś z tego zrobię...

Prosiłbym o doradzenie jakiej szukać grafiki na złącze AGP?

Na dany moment mam w głowie, aby zainstalować sobie Windows 98, bo mam parę gier również wymagających DOSa.
Wchodzenie na dany dzień w jakieś karty voodoo omijam :) może kiedyś.

Grafika jak wspomniałem do gier, a modeli jest trochę na rynku.

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Pentium 4 dobór grafiki.

Post autor: CycuPL » 03 paź 2022, 14:58

Amiga pisze:
03 paź 2022, 10:32
Panowie mam nadzieję, że moje pytanie nie wywoła ciarek i zirytowania
Każdy kiedyś zaczynał ;-)

Odpowiadając na pytanie - jeśli karta ma działać pod Windowsem 98 SE (bo zakładam, że o wersji FE nie ma mowy) to najprościej (rozumieć jako m.in. w cenie, która nie obciąży za bardzo finansowo) jest zdobyć coś pokroju GeForce 4 MX440 albo Radeona 9550.
Szału wydajnościowego może i wielkiego nie będzie, ale karty te idzie dorwać za jakieś 20-30 PLN. Ponadto w przypadku Radeona, oferuje on 128 MB pamięci (w przypadku MX 440 jest to 64 MB) i 128-bitową szynę danych (MX 440 ma zwykle 64-bitową szynę, chociaż są też egzemplarze z szyną 128-bitową).
Zarówno MX 440 jak i Radeon 9550 są też pod kątem sterowników kompatybilne z Windowsem 98.

Ogółem to tyle, jeżeli chodzi o zasugerowanie grafik na AGP "na szybko". Da się oczywiście kupić jakąś grafikę pokroju Radeona 9800 albo GF 4 Ti 4200, ale cenowo niektóre oferty potrafią dać po budżecie...
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Pentium 4 dobór grafiki.

Post autor: Dariusz 64 » 04 paź 2022, 17:00

Jak doradzić :?:
Autor nie pisze ,według mnie rzeczy najważniejszych .Konfigurację obecnie istniejącego (zakupionego) komputera.
Dobrze by było by wiedzieć jaki socket ma płyta ,jaki procesor ,ile RAM ,jaka karta dźwiękowa i jaka jest teraźniejsza karta graficzna (jeżeli jest) .
Na bazie komputera z Pentium 4 można zbudować komputer wielosystemowy (np. z Windows 98 i WIN XP ,itp...) ,przy odpowiednim dobraniu podzespołów .
Jeżeli Kolega poda te dane można będzie coś konkretnie doradzić .

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Pentium 4 dobór grafiki.

Post autor: Piteusz » 04 paź 2022, 18:51

Osobiście polecam szukać takich kart, które są tanie i sprawne. Jeżeli to Pentium 4 z okresu 2002-2004 to bardzo fajnie będzie się sprawdzać wyżej wymieniony Radeon 9550. Przypuszczam, że to właśnie ten okres, bo nadal jest AGP a nie PCI-E :D

Amiga
Posty: 9
Rejestracja: 02 paź 2022, 17:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pentium 4 dobór grafiki.

Post autor: Amiga » 09 paź 2022, 12:03

Przepraszam, że z lekki opóźnieniem :)

Już podaję wszystko, co istotne :)
Płyta główna to - Gigabyte GA-8I865GME-775-RG REV1.1 procesor Pentium 4 3GHz, a w temacie pamięci RAM 2GB
Karty graficznej nie ma (na dany moment zintegrowana), a muzyczna to SB Live 5.1

Przy okazji podam jeszcze drugi komputer, aby może z niego zrobić platformę pod DOS, a np. P4 zrobić pod jakiegoś Windows'a i tak go też ulepszyć, aby dobrze się grało w gry Windows'owskie?

Pentium III:
Płyta główna ECS P6BAP-A+ REV 2.2, procesor Pentium III 750Mhz, a w temacie pamięci to wsadzone coś lekko ponad 300MB :) Karta graficzna TNT 2, a muzycznej brak. Przy okazji spytam, czy pod DOS w takiej konfiguracji lepiej kupić coś na ISA, czy da radę ogarnąć pod czystym dos'em kartę na PCI?

Jeżeli można prosić, bo sam sobie z tym nie poradzę, co można zmienić, dokupić do tych dwóch komputerów?
- przyjmijmy, że P4 robimy pod platformę gier Windows, a PIII robimy czysto pod DOS :)

Pozdrawiam Panowie i spokojnego dnia życzę.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Pentium 4 dobór grafiki.

Post autor: Piteusz » 09 paź 2022, 14:47

Amiga pisze:
09 paź 2022, 12:03
Przepraszam, że z lekki opóźnieniem :)

Już podaję wszystko, co istotne :)
Płyta główna to - Gigabyte GA-8I865GME-775-RG REV1.1 procesor Pentium 4 3GHz, a w temacie pamięci RAM 2GB
Karty graficznej nie ma (na dany moment zintegrowana), a muzyczna to SB Live 5.1

Przy okazji podam jeszcze drugi komputer, aby może z niego zrobić platformę pod DOS, a np. P4 zrobić pod jakiegoś Windows'a i tak go też ulepszyć, aby dobrze się grało w gry Windows'owskie?
https://allegro.pl/oferta/ati-radeon-96 ... 2631660491 - to wygląda na całkiem ciekawą kartę graficzną. Niestety ceny kart wystrzeliły w kosmos i w zasadzie nie mam pojęcia, kto to kupuje. Co do dosa - wymień dysk na inny, zainstaluj na nim Windowsa 98 i powinno wszystko działać od strzała. Sterowniki pod SBLive są pod ten system, tamten radeon też ma.
Amiga pisze:
09 paź 2022, 12:03
Pentium III:
Płyta główna ECS P6BAP-A+ REV 2.2, procesor Pentium III 750Mhz, a w temacie pamięci to wsadzone coś lekko ponad 300MB :) Karta graficzna TNT 2, a muzycznej brak. Przy okazji spytam, czy pod DOS w takiej konfiguracji lepiej kupić coś na ISA, czy da radę ogarnąć pod czystym dos'em kartę na PCI?

Jeżeli można prosić, bo sam sobie z tym nie poradzę, co można zmienić, dokupić do tych dwóch komputerów?
- przyjmijmy, że P4 robimy pod platformę gier Windows, a PIII robimy czysto pod DOS :)

Pozdrawiam Panowie i spokojnego dnia życzę.
Bezproblemowo zadziała zarówno z AGP jak i PCI. Karta graficzna niezbyt ma znaczenie. Choć osobiście polecam W98 na takiej konfiguracji. Odpalając czystego dosa na komputerze z Pentium III często niewiele zyskasz. Najczęściej możesz nawet stracić. A co do karty muzycznej - polecam poszukać drugiego SBLive :D .

Amiga
Posty: 9
Rejestracja: 02 paź 2022, 17:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pentium 4 dobór grafiki.

Post autor: Amiga » 09 paź 2022, 15:01

Bardzo Ci dziękuję za informację.
W temacie karty graficznej 9600 XT 128MB, czy rozważyć np. 9600 PRO 258MB?
- czy zaszaleć i zapuścić ATI Radeon HD 4650 1GB :) widzę, że sterowniki pod Win XP posiada nie wiem jak z Win98

EDIT:
Ok problem z głowy zakupiłem 9600 XT 128MB AGPx8 oraz udało mi się w dobrej cenie łyknąć 9600 PRO 256MB AGPx8 to ta poleci do PIII :)

ODPOWIEDZ