składanie retro pieca wsparcie

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: składanie retro pieca wsparcie

Post autor: Klimek » 03 kwie 2020, 17:23

Dariusz 64 pisze:
31 mar 2020, 20:56
CycuPL pisze:
31 mar 2020, 20:44
Wiem że się różni od proponowanego configu, ale ja bym dał tam płytę pod PGA370, do tego Pentium III (najlepszy jaki da się pod płytę), 256-512 MB RAM (wg. uznania) i kartę graficzną 64-128 MB - wtedy będzie klimat ;-)
S939 to prędzej pod Windowsa XP.
Zgadza się ,"Klimat " będzie ale będą też koszty .Płyta powinna być ATX najlepiej pod podstawkę 370 i powinna obsługiwać szynę 133MHz (uniwersalność w obsłudze procesorów i pamięci ) ,a to już nie będzie "taniutko" ,do tego "nowa- stara" karta graficzna i pamięć SD RAM ,opcjonalnie karta dźwiękowa ,być może inny HDD (mniejszy :?: ) i już mamy niezły wydatek .
Co do pamieci to mozna upolować pod socket 370 plyte pod DDR ram

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: składanie retro pieca wsparcie

Post autor: Dariusz 64 » 04 kwie 2020, 09:57

Klimko pisze:
03 kwie 2020, 17:23
Co do pamieci to mozna upolować pod socket 370 plyte pod DDR ram
Mała - luźna i być może nic nie wnosząca dygresja .

Kolega ma rację są takie płyty ale ... gdzie ją "upolować " i jaką cenę przyjdzie za to zapłacić :?: Zrozumiałem mam nadzieję że dobrze (Autora tematu) że chce złożyć Builda z podzespołów które ma w szeroko rozumianym "zasięgu" lub w jego posiadaniu. W dzisiejszej dobie ,samo spojrzenie na koszty złożenia Builda Retro mogą "spłoszyć" zniechęcić kogoś do sentymentalnego powrotu do lat "młodości" .Szukajmy możliwości jak najtańszego sposobu spełnienia swoich Marzeń :) . A... i "pochwalmy" się konicznie potem na Forum (prezentując je) ,naszymi Buildami :!: :)

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: składanie retro pieca wsparcie

Post autor: CycuPL » 04 kwie 2020, 14:18

Klimko pisze:
03 kwie 2020, 17:23
Co do pamieci to mozna upolować pod socket 370 plyte pod DDR ram
Upolować się owszem - da. Tutaj pojawia się pytanie - za ile?
Przez pompowanie cen przez nawiedzonych Januszy Biznesu którzy wyczaili modę na retrocomputing, jak również klientelę dającą się robić w cymbała przez takich Januszy Biznesu, sytuacja ze złożeniem "retro komputera" nie jest wcale taka komfortowa, jak się wydaje.
Efekty tego są takie, że jeżeli Januszerka cenowo stawia płyty PGA370 ze złączami SDRAM na poziomie nowej karty graficznej (serio - na Allegro najdroższa taka płyta kosztuje tyle, co RTX 2080 Ti, przy czym jeszcze zostaje ponad tysiak w kieszeni xD), już widzę ile by kosztowała płyta PGA370 na pamięci DDR...

Właśnie dlatego zostaje polowanie na okazje, chodzenie po złomach/śmietnikach (najlepiej tych na elektroodpady, chociaż i na gabarytach i zwykłych śmietnikach się trafiają)/wystawkach, a jak ktoś ma konto na FB - dołączenie do grup ogłoszeniowych, gdzie można za darmo zgarnąć różne towary ;-).
Niestety, w związku z obecną sytuacją w kraju, działalność takich grup jest zawieszona. Ponadto trzeba się liczyć z tym, że na takich grupach ogłoszeniodawcy mogą robić selekcję zgłoszeń (np. argumentacja po co chcesz tą rzecz, polecenie przez innych uczestników grupy, losowanie "zwycięzcy"), co niektórzy potrafią uznać za towarzystwo wzajemnej adoracji - to już jest jednak prywatny pogląd, zależy jak kto to ocenia.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: składanie retro pieca wsparcie

Post autor: Dariusz 64 » 04 kwie 2020, 15:09

CycuPL pisze:
04 kwie 2020, 14:18
Klimko pisze:
03 kwie 2020, 17:23
Co do pamieci to mozna upolować pod socket 370 plyte pod DDR ram
Upolować się owszem - da. Tutaj pojawia się pytanie - za ile?
Przez pompowanie cen przez nawiedzonych Januszy Biznesu którzy wyczaili modę na retrocomputing, jak również klientelę dającą się robić w cymbała przez takich Januszy Biznesu, sytuacja ze złożeniem "retro komputera" nie jest wcale taka komfortowa, jak się wydaje.
Efekty tego są takie, że jeżeli Januszerka cenowo stawia płyty PGA370 ze złączami SDRAM na poziomie nowej karty graficznej (serio - na Allegro najdroższa taka płyta kosztuje tyle, co RTX 2080 Ti, przy czym jeszcze zostaje ponad tysiak w kieszeni xD), już widzę ile by kosztowała płyta PGA370 na pamięci DDR...

Właśnie dlatego zostaje polowanie na okazje, chodzenie po złomach/śmietnikach (najlepiej tych na elektroodpady, chociaż i na gabarytach i zwykłych śmietnikach się trafiają)/wystawkach, a jak ktoś ma konto na FB - dołączenie do grup ogłoszeniowych, gdzie można za darmo zgarnąć różne towary ;-).
Jak zwykle kolega "CycuPL" trafił w punkt ,co do "cennych -bezcennych " płyt na socket370 ,najdroższą jaką udało mi się "odkryć" na Alledrogo to : ASUS CUBX-E PŁYTA GŁÓWNA PGA370 ISA PCI AGP SDRAM za bagatela 2400,00zł :!: :shock: i zgadnijcie jaka "firma" to sprzedaje :o .Ta ta którą kiedyś opisałem w tym temacie :https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... &start=100
HP D7600-60004 SLOT 1 SDRAM VECTRA SYSTEM VEI8 (wklej nazwę płyty w Allegro i wszystko stanie się jasne :lol: )
Ale jest też "światełko" w tunelu ,czyli normalni sprzedający ,ja ostatnio kupiłem :"Płyta główna SL-65FVB z procesorem celeron , oraz z pamięcią RAM. Płyta sprawna. Przetestowana w biosie." za 48,99zł z wysyłką i uwierzcie mi jest to jedna z najlepszych płyt w tym segmencie (przynajmniej Ja tak uważam),tak więc nie tylko szroty i śmietniki :) .
Porada- nie poddawać się gorączce że natychmiast mam to mieć .poczekać poobserwować i kupić za rozsądną cenę .

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: składanie retro pieca wsparcie

Post autor: CycuPL » 04 kwie 2020, 15:55

Heh, to ja najdrożej znalazłem płytę Motorola 01-W3639F - link podsyłam celowo, aby ktoś chętny mógł się pośmiać ;-).
Cena to... uwaga uwaga... PRAWIE 8000 ZŁOTYCH XDDDDDDDD to mówi samo za siebie...

Oczywiście są również normalni sprzedawcy, którzy nie wołają "miliona cebul" za części, ale... no właśnie, ze zwykłymi sprzedawcami też potrafią być jaja.
Licytowałem niedawno płytę Socket 7. Kilka minut przed końcem aukcji dostałem maila z informacją o odwołaniu mojej oferty z powodu... uwaga, dosłowny cytat... "błąd" XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD. Sama aukcja została zakończona przez sprzedawcę, co za tym idzie - oferta innego licytującego też została odwołana.
Jakiś czas później widziałem tą płytę ponownie wystawioną, ale stwierdziłem że sobie daruję.
Korciło mnie też napisać do sprzedawcy, co sądzę o takich praktykach (odwoływać aukcję bez konkretnego powodu, po czym wystawiać przedmiot ponownie), ale stwierdziłem że sobie daruję.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: składanie retro pieca wsparcie

Post autor: Dariusz 64 » 04 kwie 2020, 16:09

CycuPL pisze:
04 kwie 2020, 15:55
Heh, to ja najdrożej znalazłem płytę Motorola 01-W3639F - link podsyłam celowo, aby ktoś chętny mógł się pośmiać ;-).
Cena to... uwaga uwaga... PRAWIE 8000 ZŁOTYCH XDDDDDDDD to mówi samo za siebie...
No ale ta cena jest w pełni zrozumiała :lol: ,płyta którą ja znalazłem ( https://allegro.pl/oferta/asus-cubx-e-p ... 9002935353 ) to zaledwie uboga krewna tej którą Ty prezentujesz jest "FULL WYPAS" :lol:. A...sprzedawca ten sam :o

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: składanie retro pieca wsparcie

Post autor: Dariusz 64 » 04 kwie 2020, 16:15

Dariusz 64 pisze:
03 kwie 2020, 12:43
Erwto pisze:
03 kwie 2020, 11:35
Może niech autor spróbuje zbudować zestaw pod 98SE na LGA775. :P A to możliwe!
https://www.youtube.com/watch?v=YH9ZfK7B21s
Oczywiście że może być zbudowany i na takiej platformie o ile producent płyty ma wsparcie (lub są sterowniki) dla w/w płyty dla WIN 98 ,bo nie oszukujmy się jeżeli większość lub całość chipsetu płyty nie będzie "obsługiwana" traci to trochę sens (taki Build). Tak więc najpierw sprawdzamy sterowniki do komponentów ,a potem "hulaj dusza piekła niema " :lol:

Ps. "Kurcze" chyba przejrzę swoje płyty s.775 i jeżeli znajdę kompatybilną to się skuszę na takowy Build ,przynajmniej na próbę :lol:
Teraz z innej beczki > Wróćmy do tematu (Herezji :lol: ) .Niestety moje płyty socket775 nie mają wsparcia dla WIN 98 ,ale wygrzebałem taką http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-k8ns_2x#sp
z procesorem Sempron 3000 i jak Będę miał chwilkę to kto wie może spróbuję :?: ;)

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: składanie retro pieca wsparcie

Post autor: Dariusz 64 » 05 kwie 2020, 18:12

Stało się ,wypróbowałem zainstalowałem i relację zdam w tym temacie :
https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... 3&start=50

ODPOWIEDZ