Napęd ATAPI CR-562-B + kontroler

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
winuser_pl
Posty: 1
Rejestracja: 13 kwie 2019, 10:14

Napęd ATAPI CR-562-B + kontroler

Post autor: winuser_pl » 13 kwie 2019, 10:20

Hej, witam wszystkich. Posiadam komputer z płytą główną socket 7 oraz gniazdami ISA. Kupiłem go za grosze niedawno :D Na jedno z gniazd wpięty jest kontroler SUN-MOON-STAR SMS-31094. Do tego w komputerze jest napęd PANASONIC CR-562-B na interfejsie ATAPI.
Niestety nie potrafie doprowadzic go do działania. Podczas POST na napędzie świeci się LED po czym zamiera. Otwieranie/zamykanie działa.
W config.sys mam załadowany odpowiedni driver znaleziony na internecie do tego CD-ROMa. Niestety pokazuje się błąd informujący o tym, że nie można sie skomunikować z napędem lub kontrolerem.

Czy ktoś już spotkał się z tak egzotycznym napędem?

Startuję system Windows 98 w trybie tekstowym z dyskietki rozruchowej Win98.
W config.sys mam ładowanie drivera:

DEVICE=cdmke.sys /P:340

Nie wiem na jakim porcie te urządzenie działa, wpisałem 340 bo taką wartość znalazłem w sieci. Jak to sprawdzić?

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1002
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Napęd ATAPI CR-562-B + kontroler

Post autor: Piteusz » 13 kwie 2019, 11:43

Hmmmm... A po pierwsze - czy kontroler na pewno działa poprawnie? Sprawdzałeś na innych napędach?

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Napęd ATAPI CR-562-B + kontroler

Post autor: Dariusz 64 » 13 kwie 2019, 19:38

Trochę mało danych ... Napęd nie tyle egzotyczny co bardzo stary z epoki komputerów 386 /486 - DOS i WIN 3.1.
Zadam trochę pytań być może oczywistych (proszę się nie irytować ) ,ale to ze względu ... patrz powyżej.
1-Czy w/w CD ROM jest właściwie skonfigurowany (zworki) , opis na tej stronie :
https://stason.org/TULARC/pc/optical-cd ... 562-B.html
2-Kolega ma płytę socket 7 ,czy w/w napęd daje się zamontować po połączeniu do kontrolera IDE ATA , znajdującego na płycie (czy jest rozpoznawany i widoczny ) ,podczas wczytywania instalatora WIN 98 z dyskietki ? Proszę mi wierzyć rzadko która płyta z socketem 7 rozpozna napęd CD ,w POST i BIOS nawet z własnych kontrolerów .
3- Czy kontroler ma zworki i czy są one ustawione ,lub czy próbowano je ustawiać ( przydały by się zdjęcia w/w kontrolera jeżeli posiada w/w zworki).
4-Może by spróbować zainstalować DOS i WIN 3.1( 3.11) ,odniosłem wrażenie( a właściwie jestem pewien), że sterowniki kontrolera ,są z tej epoki .
Załączniki
s-l1600-1.jpg
s-l1600-1.jpg (111.56 KiB) Przejrzano 4659 razy
s-l1600.jpg
s-l1600.jpg (132.84 KiB) Przejrzano 4659 razy

ODPOWIEDZ