Resety po Formacie

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Macfly
Posty: 35
Rejestracja: 18 lut 2019, 15:49

Resety po Formacie

Post autor: Macfly » 17 mar 2019, 14:35

Siemanko panowie mam problem z komputerem stacjonarnym . Na komputerze Ojca miałem zainstalowany Windows 10 . Nie działała mu pewna gra strategiczna a już kiedyś był taki problem i po formatowaniu wszystko działało . Więc nie myśląc skopiowałem dane i przeinstalowałem Windowsa . Po reinstalce komputer stał się nie stabilny randomowo się resetuje nie ma znaczenia czy obciążony czy nie . Co może być przyczyną ? Zasilacz wymieniony z miesiąc temu na nowy na mocniejszy. Jakieś pomysły co mu ?

Windows 10 Pro x64
Mombo :Gigabyte GA-770T-D3L V1
Procek : AMD Athlon II x4 645 3.10 Ghz
Ram Patriot 2 X 4GB 1333MH
Karta graf : GF 430 GT
Zasilacz : Corsair VS650
Dyski :SSD Good ram Iridium Pro 240 GB HDD Seagete 1 TB

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Resety po Formacie

Post autor: Dariusz 64 » 17 mar 2019, 15:24

No "tytanem" co do tajników WIN 10 to nie jestem ,ale ogólnie to jest konflikt w oprogramowaniu lub sprzętowy ,jeżeli chodzi o oprogramowanie to użył bym :
Debugging Tools for Windows do pobrania pod tym linkiem:
https://docs.microsoft.com/en-us/window ... load-tools
Co do sprzętowego to standardowo można sprawdzić : temperaturę procesora ,sprawność pamięci ,dyski twarde (czy są wolne od błędów) ,poprawność ustawienia urządzeń w BIOS (UEFI) , konflikty urządzeń w menadżerze .

Macfly
Posty: 35
Rejestracja: 18 lut 2019, 15:49

Re: Resety po Formacie

Post autor: Macfly » 17 mar 2019, 16:16

Dziwna spawa że wcześniej ten komputer działał nic w nim nie wymieniałem prócz zasilacza ze względu na brzęczący wiatrak i dołożenie większej ilości ramu . Po tym czasie komputer działał codzienne przez 3 miesiące i nic mu nie było . Ale nie wiem czy to nie pada płyta główna bo cyrki z komputerem dzieją się tylko na świeżo włączonym PC gdy jest zimny jak się trochę po resetuje pochodzi i złapie temperaturę wszystko chodzi stabilnie. Obstawiam że zrobił mi się gdzieś zimny lut na płycie głównej gdy komputer jest zimny za słabo coś przewodzi i stąd są te wyrzuty .

Po tym jak przestał się resetować odpaliłem Program OCCT i obciążyłem proca na 1,5 godz zero resetów . Walnę jeszcze mem test . Póki co dałem ojcu swój komputer stacjonarny z którego korzysta a ja chyba będę musiał się rozglądnąć za jakąś nową płytą najlepiej AM3+

Tutaj screen z OCCT napięcia mi się wydają w porządku temperatury CPU nie wariują czy to pół godziny czy półtorej nie przekraczają tych wartości co na tym screenie . Te małe odchylenia od wartości to obstawiam że błąd pomiaru programu bo nie są jakieś gigantyczne jak bym pewnie wziął miernik w łapę i samemu zmierzył to pewnie by wszystko się zgadzało .

Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Resety po Formacie

Post autor: Dariusz 64 » 17 mar 2019, 19:28

Albo program diagnostyczny "oszalał" albo coś ja źle interpretuję ,ale widzę dziwne wyniki napięcia
-12V (-9.98V /-10,75V /-7.04V ) :?: :!:
-5V (-13.12V /-13.18V /-13.12V) :!: :!:
+5V VCCH (3.6V /3.6V /3.63V ) :?: :!:
Może warto by było pomierzyć napięcia zasilacza miernikiem ?
A może warto wrócić do oryginalnej częstotliwości taktowania procesora ?

Macfly
Posty: 35
Rejestracja: 18 lut 2019, 15:49

Re: Resety po Formacie

Post autor: Macfly » 17 mar 2019, 20:36

Co do częstotliwości . Ja nic nie podkręcałem nawet nie umiem xE

Macfly
Posty: 35
Rejestracja: 18 lut 2019, 15:49

Re: Resety po Formacie

Post autor: Macfly » 19 mar 2019, 20:47

Padła płyta główna . Kupiłem nową zero resetów zero problemów z napięciem . Zdejmując z starej płyty procesor wyjąłem radiator razem z procesorem . Po próbie wsadzenia go z powrotem to lata na boki nic go nie trzyma nie ma takiego docisku jak powinien być prawdopodobnie to było winą resetów

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Resety po Formacie

Post autor: Dariusz 64 » 19 mar 2019, 21:17

Tak z ciekawości ośmielam się zapytać.
Nic nie wskazywało na przegrzanie procesora ,przynajmniej na zdjęciu z testu ,za to napięcia były w paru podanych przypadkach "bardzo dziwne" ,czy płyta wykazuje jakieś oznaki uszkodzenia ? Spuchnięte (wylane ) kondensatory przegrzane pola ,elementy (tranzystory) w przetwornicy ,itp ?
Zdjęcie radiatora z procesorem w tym i poprzednich podstawkach AMD (AM2,754) to częsta przypadłość ,szczególnie gdy pasta długo nie jest wymieniana i wyschnie ,często taki demontaż kończy pogięciem nóżek procesora ,a wyprostowanie ich to armagedon , radiator "lata na boki" ? Mocowania zapinek w koszyku się oberwały,może koszyczek wypiął się z płyty ? Czy radiator był nie od tej podstawki ?

Macfly
Posty: 35
Rejestracja: 18 lut 2019, 15:49

Re: Resety po Formacie

Post autor: Macfly » 20 mar 2019, 03:30

Tak dużo pytań :shock: Ło matulu to zacznę od początku
Dariusz 64 pisze:
19 mar 2019, 21:17
,czy płyta wykazuje jakieś oznaki uszkodzenia ? Spuchnięte (wylane ) kondensatory przegrzane pola ,elementy (tranzystory) w przetwornicy ,itp ?
W tej płycie są już te mniejsze kondensatory które się nie wybulają i otwierają . Na płycie głównej nie zauważyłem nigdzie osadów z elektrolitu ani plam (a wiem jak wygląda wylany kondensator) natomiast jakoś w ostatnie dni użytkowania zauważyłem że chipset się grzeje ale przeszukując fora ludzie pisali że z tą płytą to jest normalne zmierzyłem temperatury porównałem do kilku postów w necie i olałem temat gdyż ludzie mieli większe temperatury i do tego nawet podkręcone napięcia na ramach i procesorze i wszystko działało a co do płyty to raz przy otwartej obudowie usłyszałem coś jak by brzęczało z elektroniki płyty zaciekawiony jako że kompa miałem otwartego po kolei zatrzymywałem paluchem dosłownie na sekunde wentylatory z CPU i GPU oraz odłączyłem jeden dodatkowy na molexie ale to nie co najciekawsze dźwięk znikł po ponowym uruchomieniu windowsa i już go nie słyszałem więcej .

Obrazek

Fota płyty w jakim jest stanie na zewnątrz nic nie widać na niej prócz kurzu w paru miejscach nic nie wali spalenizną co do pojemności kondensatorów to nie mam aż na tyle wiedzy żeby umieć je zmierzyć .
Dariusz 64 pisze:
19 mar 2019, 21:17
Zdjęcie radiatora z procesorem w tym i poprzednich podstawkach AMD (AM2,754) to częsta przypadłość ,szczególnie gdy pasta długo nie jest wymieniana i wyschnie ,często taki demontaż kończy pogięciem nóżek procesora ,a wyprostowanie ich to armagedon , radiator "lata na boki" ?
Pasta wymieniana 8 miesięcy temu na Super Thermal Grease ZM-StG2 Zalmana Procesor wyszedł z prostymi nóżkami nic nie prostowałem radiator nie latał na boki.Procka z tej płyty wcześniej nie demontowałem jedynie zmieniłem pastę oraz radiator . Płytę dostałem od znajomego a z tego co wiem on i tak ją kupił używaną na Giełdzie RTV używał jej w swoim głównym PC w którym padł zasilacz Seasonic (po czym kupił sobie nowy sprzęt ze sklepu) ja wziąłem to od niego za darmo razem z kartą i ramem w stanie kiedyś działało chcesz to sobie weź może sobie poskładasz coś z tego mi graci w domu . Sprzęt był ciągle złożony w obudowie i leżał u niego w pokoju więc raczej nie ma opcji że był źle przechowywany . Dokładniejszej historii tej płyty nie znam jedyne co właśnie zauważyłem że podstawka od procesora lekko się rusza na boki i pręt zabezpieczający procesor bardzo lekko zaskakuje paznokciem bez oporu mogę go otworzyć czego nie da rady zrobić w nowej płycie AM3+ do której dziś przekładałem bebechy tam po zablokowaniu słychać charakterystyczny dźwięk zaskoczenia za plastik a tutaj bez jakiegoś większego użycia siły lata góra dół jak żyd po pustym sklepie . A co do wyjęcia z radiatorem to procesów AMD używam od 2003 roku począwszy od Athlona XP 2600+ i nigdy mi się nie zdarzyło żeby jakikolwiek procesor wyjąć razem z nóżkami a trochę się tego przewinęło i każdy procek z stajni AMD.
Dariusz 64 pisze:
19 mar 2019, 21:17
Czy radiator był nie od tej podstawki ?
Na pewno był z Podstawki AM3 gdyż wcześniej zanim sobie złożyłem kompa z Ryzenem miałem swój poprzedni komputer stacjonarny złożony na nim . Niestety szlag go trafił (urwały się nóżki od procesora w płycie głównej do dziś nie wiem jak ale był to komputer składany w całości z gratów używanych więc nie znam jego przeszłości) jest to Boxowy radiator od AMD ale z jakiejś mocniejszej wersji Procesorów gdyż w porównaniu do radiatora jaki dostałem z tą płytą jest trochę większy niż ten który był wcześniej zamontowany na owej płycie . Niestety fotek ci nie zrobię bo stary radiator wraz z płytą AM2+ i prockiem opchnąłem znajomemu do komputera którego użytkuje do przeglądania internetu . Wcześniej ten większy radiator z wiatrakiem był zamontowany w płycie AM2+ o której pisałem wyżej i nie sprawiał żadnych problemów przez gdzieś 3-4 lata jedynie co roku zdejmowałem wentylator i oliwiłem pręt łożyska olejem do maszyn precyzyjnych. Stosowałem ten patent przez lata na wentylatorach od kart graficznych i Procesorów i zawsze wydłużał żywotność wentylatora . Teraz ten radiator który był założony w tym Gigabajcie siedzi w nowej płycie Asrocka z soketem AM3+

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Resety po Formacie

Post autor: Dariusz 64 » 20 mar 2019, 16:20

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź .
Dlaczego się dopytywałem ? Otóż miałem kiedyś (dość dawno temu ) podobny problem z płytą AM2+, zawieszała się bez powodu i w najmniej oczekiwanych momentach i też jak ta płyta miała taki mały paskudny radiatorek (ten aluminiowy koło baterii BIOS) ,okazało się że powodem w/w zwisów było zbyt małe odprowadzenie ciepła przez ten radiatorek ,założenie na niego odpowiednie wielkości wentylatorka rozwiązało problem . Co do wyjmowania procesora z radiatorem zdarzało mi się to też w sockecie 478 z tymi ogromnymi radiatorami Intela zapinanymi na takie duże 2 "wajchy" dociskowe ( no nie był go gdzie ruszyć w koszyku ) i najczęściej były to kompy mocno kilkuletnie z niewymienianą pastą ,która "skamieniała" ,przy AMD jest przynajmniej jak "zsunąć" radiator z koszyka .
Na zdjęciu "ta płyta " z dołożonym wiatraczkiem.
Załączniki
S6304004.JPG
S6304004.JPG (127.8 KiB) Przejrzano 10924 razy
Ostatnio zmieniony 20 mar 2019, 17:32 przez Dariusz 64, łącznie zmieniany 2 razy.

Macfly
Posty: 35
Rejestracja: 18 lut 2019, 15:49

Re: Resety po Formacie

Post autor: Macfly » 20 mar 2019, 16:53

Ale jaja ta płyta którą wrzuciłeś to moja poprzednia płyta z opisywanego komputera . Ta którą opchnąłem . Jako ciekawostkę powiem ci o ile ją jeszcze gdzieś posiadasz że krąży w internecie Bios w wersji Beta nie jest on najnowszy ale jest oficjalny(ja go ściągnąłem kiedyś go z jakiejś japońskiej strony) i dodaje on możliwość overclockingu CPU i pamięci . Ja niestety za głupi jestem żeby to ogarnąć i skończyło się tylko na zmianie biosu w płycie .

ODPOWIEDZ